Saçkıran Tedavisi

Menopozda Saç Dökülmesi
8 Mayıs 2018
Gül Hastalığı Tedavisi
11 Mayıs 2018

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Saçkıran kişilerde sıklıkla görülebilen ve genellikle tedavisi diğer saç dökülmesi sorunlarına kıyasla kısa sürede ve kolayca gerçekleştirilebilen bir hastalıktır türüdür. Halk arasında Alopecia Areata olarak da bilinen saçkıran hastalığının tedavisinde %100 başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Saçkıranın Sebepleri Nelerdir?

Genellikle stres, üzüntü ve korku problemi yaşayan kişilerde sıklıkla görülebilmesinin yanında, bağışıklık sistemi (otoimmun) ve genlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Fakat nefes, cinsel veya farklı bir yolla bulaşıcı bir hastalık değildir.

Stres faktörünün dışında, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sebebiyle de ortaya çıkabilen bu hastalıkta, vücut bazı dokuları yabancı olarak algılamakta ve onlara karşı yok edici ve kendini savunan bir süreç başlatmaktadır: o yabancı olarak kabul ettiği alandaki tüm saç veya kıl/tüyleri dökmektedir. Otoimmünite grubuna giren bu hastalar, strese bağlı olarak saç kıran problemi yaşayan hastalardan sayıca daha azdılar. Fakat hızlı bir şekilde doktor tedavisi alınmazsa, problemli alan gittikçe büyüyebilir.

Şimdi aşağıdaki sebeplerin nasıl saçkırana sebep olduklarını inceleyelim:

  • Aşırı Stres: kişinin yaşayacağı aşırı stres, yoğun üzüntü, endişe, korku veya travma gibi durumlar saçkıranı tetikleyebilir.
  • Genetik Faktörler: Özellikle erkeklerde görülen saç dökülmelerinin sebebinin %95 genetik faktörlere bağlı olduğu tespit edilmiştir. Anne ve babanın bu sorunu yaşamış olması, kısmi olarak çocukları da bu risk grubuna dahil etmektedir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?

Genlere bağlı sebeplerle ortaya çıkabilen saçkıran hastalığının gözlemlenebilen ilk belirtisi, saç derisinde kızarıklık, küçük sivilceler/kabarcıklar ve saç tellerinin kalitesinde bozulmadır. Kişi ilk olarak vücudunda bozuk para büyüklüğünde açılma ve dökülmeler görebilmektedir.

Eğer kişilerin Otoimmun türü hastalıkları var ise (Nkilozan Spondilit, Sistemik Lupus Eritematozus, Multipl Skleroz, Sarkoidoz, Behçet Hastalığı, Meniere ve Wilson Sendromu, Kawasaki Hastalığı vb.) saçkıran hastalığına yakalanma riskleri biraz daha yüksektir.

Saçkıranın Türleri:

3 farklı saçkıran türü bulunmaktadır:

  • Alopecia Areata   à Saçlarda bir veya birkaç bölgede dökülme.
  • Alopecia Totalis à Saçların tamamen dökülmesi.
  • Alopesi Universalis à Vücudunun her yerindeki saç ve kılların dökülmesi.

Saçkıran Hastalığının Tedavisi Nedir?

  • Saçlarında yukarıdaki belirtileri gözlemleyen kişiler ilk iş olarak bir hekime muayene olmalıdır. İkinci olarak ise yoğun stres veya üzüntü duyduğu o alandan uzaklaşmalıdırlar. Sadece bu adım bile hastalığı %35 oranında hafifletebilen bir etkiye sahiptir.
  • Sıklıkla uygulanan tedavi saç köklerine çok ince bir iğne ile kortizon enjekte edilmesi veya krem uygulanmasıdır. Bu yöntemin de hastalık üzerinde %70 iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Dünya genelinde saçkıran için 2 tedavi bulunmaktadır, bunlar: SADBE ve DPCP’dir. Her iki ilacın da başarı oranı %98’dir. SADBE Avrupa’da en sık kullanılan saçkıran ilaçlarındandır. Bu ilaç içeriği ile, saç köklerini besleyen damarları genişletip, kan akışını hızlandırmaktadır. DPCP’nin bilinen yan etkileri sebebiyle (kısırlık) kullanımı öncesinde çok dikkatli ve yeterli bilgiyi edilmelidir.

Comments are closed.