Menopozda Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesi
8 Mayıs 2018
Saçkıran Tedavisi
8 Mayıs 2018

Menopozda Saç Dökülmesi

Menopoz Nedir?

Menopoz, yumurtalıkların fonksiyonlarını kaybetmesi üzerine adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir. Menopozun vücuttaki etkileri; depresif ruh hali, uyku bozuklukları, vanijal kuruluk, kalp ve damar hastalıkları, kemik erimesi vb. sıkıntılar sayılabilir.

Menopozda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınların menopoz dönemi haricindeki saç dökülmesi, erkeklere kıyasla daha azdır. Bunun sebebi kadınlık hormonudur. Kadınlarda ergenlik döneminin başlamasıyla yumurtalıklar da çalışmaya başlar ve hormonal denge değişir. Bu denge ortalama 40-45 yaşlarına kadar konunarak devam eder. Fakat bu yaşlar geçildikten sonra yumurtalıkların fonksiyonu yavaş yavaş bozulmaya başlar. Adet düzeninin de düzensizleşmeye başladığı bu döneme klimakterium, tamamen kesildiği döneme ise menopoz denilir. Kadınlarda menopoz sürecinde başlayan ve yaş ilerledikçe artabilen saç dökülmesinin oranı, erkeklerdeki saç dökülmesine çok yakındır.

Menopozun Saçlara Etkisi Nedir?

Menopoz sonrasında vücutta bazı hormonal değişiklikler olur. Saçları etkileyen en önemli değişiklik, östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojenin her organ üzerindeki etkisi farklıdır. Saçta ise kaliteyi, parlaklığı, esnekliği artırıp, dökülmeyi engellemesidir. Bu hormon azaldıkça saçlarda dökülme çoğalır ve saçın kalitesi düşer. Bu sebeple kadınların menopoz döneminde alacakları tedavide mutlaka östrojen hormonunun eksikliği kontrol edilmelidir.
Kısaca özetleyecek olursak, menopozun saç dökülmesine sebep olan etkileri;
Östrojen eksikliği ile yaşanan saç kalitesi ve yoğunluğunun düşmesi,
İlerleyen yaşla birlikte hücre yenilenme hızının ve doku yenilenmesinin azalması,
Testosteronun ve saç dökülmesine sebep olan DHT etkinliğinin artması,
Vücudunun genel beslenmesinin, L-sistin ve methionin miktarının azalması, keratin sentezinin yavaşlaması,
Damarların kısmi daralması, saç köküne giden kanın miktarının ve besleyiciliğinin azalması,
Keratini oluşturan keratinosit denilen hücrelerin bölünme hızının yavaşlaması,
Saçın dönemlerinin (anagen-katagen-telogen) kısalması.

Menopozda Saç Dökülmesinin Engellenmesi İçin Yapılabilecekler:

Yukarıda saydığımız menopoz sonuçlarından saç dökülmesine en fazla sebebiyet veren olay kadınlık hormonunun (östrojen) azalmasıdır. Östrojen eksikliğini doğal yollarla tamamlamanın en iyi yolu isoflavon alımıdır. İsoflavon soya fasülyesinden elde edilen bitkisel bir östrojendir. Menopoz sonrası tedavide en yaygın olarak kullanılan bitkisel öz isoflavondur.

Saç Dökülmesinin Engellenmesi İçin Vücuda Alınması Gerekenler:

İsoflavon
Biotin
L-Sistin,
Methionin,
Keratin
Tüm bu bileşenler uygun dozda alınırsa, menopoz döneminde de tıpkı gençlikte sahip olunan saçlara yakın bir kalite elde edilebilir.

Menopoz Saç Dökülmesini Engelleyecek Öneriler:

Şampuan ve spreyler faydalı olmamaktadır. Tabletler kullanılmalıdır. Şampuan olarak biotinli içerikler tercih edilmelidir.
Menopecia tablet, saç dökülmesini engelleyen yukarıda maddelendirilen bileşenleri içerir. O sebeple hem dökülme durur, hem de hormonal dengenin bozulması sebebiyle oluşan cinsel isteksizlik, ateş basması sorunlarını da tedavi eder.
Yine bu tabletteki biloba ginkgo sayesinde unutkanlık azalır, damarlar genişleyerek dokular daha yeterli oranda kanlanır.
İçeriğinde bulunan bir diğer etken maddeler olan methionin ile biotin sayesinde de saçlardaki beyazlanmalar geciktirilmiş olur.

Comments are closed.