Leke Tedavisi

Leke, melanin adı verilen pigmentinin vücudun belirli bölgelerinde (cilt altında) düzensiz kümelenmesiyle meydana gelir. Yani melanin pigmentinin birikmesi olayıdır.

Cilt Lekesi Neden Oluşur?

Bunun birbirinden farklı birçok sebebi olabilir. En sık görülenlerinden bazıları:
Yaş almaya bağlı olarak el üstü, yüz, boyun, dekolte gibi bölgelerde oluşan lekeler,
Güneş yanığı sonrası yüz ve dekoltede oluşan lekeler,
Deodorant, parfüm gibi bileşenlerin koltuk altı ve boyun bölgesinde bırakabileceği lekeler,
Lazer epilasyon veya ağda gibi işlemler sonrasında güneşle kontrolsüz olarak temas edilmesi sebebiyle oluşan lekeler,
Yanlış tekniklerle yapılan dövme sildirme işlemleri sonrası oluşan lekeler,
Böbrek hastalıkları veya diyabet sorunları yaşayan kişilerin cildinde görülebilen bölge bölge renk değişiklikleri şeklinde oluşan lekeler.
Bunun yanında lekelenme, hassas cilde sahip kişilerde, güneşe yeterli koruyucu ürün kullanmadan çıkanlarda, cildi kimyasallarla fazla temas eden kişilerde, çeşitli hastalıklar geçiren kimselerde ve yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkabilen bir cilt problemidir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Leke tedavisi 4 aşamadan oluşmaktadır.
Lekenin oluşma sebebi tespit edilerek, cildin o sorundan arındırılması gerekir. Eğer bu hususa dikkat edilmezse, yeni lekeler oluşmaya devam edecektir.
Ciltte kızarıklık, pullanma, kaşınma gibi hastalık belirtiler mevcutsa, öncelikle bu şikayetlerin tedavi edilmesi gerekir.
Lekenin durumuna göre doğru tedavi yöntemi tespit edilip uygulanmalıdır. Tedavi uzun sürebileceğinden, hem doktor hem de hasta tarafından sabırla devam ettirilmelidir.
Leke tedavisi sonrasında gerekli bakım ve korumanın sağlanması gerekmektedir.
Leke Tedavisinde Kullanılan Uygulamalar Nelerdir?
Günümüzde leke tedavisinde birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan en sık tercih edilenleri:
Fraksiyonel Lazer Sistemi,
PRP Sistem,
Cosmelan (Dermamelan Depigmentasyon) Sistemi

Leke Tedavisi İçin En Uygun Zaman Nedir?

Leke oluşumu ve ilerlemesi güneş ışıklarıyla direk bağlantılı olduğundan, tedavi için en uygun zaman sonbahar ve kış mevsimidir. Kışın başlayan leke tedavileri ilkbahar aylarında tamamlanabilmektedir. Yazın ise kontrollü ve dikkatli bir şekilde güneşten korunmalıdır.

Leke Oluşumunu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Çocukluktan başlayarak, her yaşta ve her havada dışarı çıkılmadan evvel uygun güneş koruyucu bir ürün kullanılmalıdır. Genel algı, güneş koruyucusunun yalnızca plajlarda sürülmesi gerektiğidir, oysa güneş koruyucu karlı havada dahi sürülmelidir.
Solaryumla bronzlaşmaya çalışırken yanıklara karşı dikkatli olunmalıdır,
Alkollü ıslak mendiller, parfüm, deodorant, tüy sarartıcı ürünler veya bronzlaştırıcı kremlerin güneşle temas ettirilmesinde dikkatli olunmalıdır.
Vücudun en ince bölgeleri olan yüz, koltuk altı, kasık gibi bölgelerde yapılacak ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling, lazerle cilt yenileme, kozmetik ürün uygulaması, peeling, masaj gibi uygulamalardan sonra cildin özellikle korunması gerekmektedir.
Hamilelik lekelerinden korunmak için güneşle temasta dikkatli olunmalıdır.