Göz Altı Tedavileri

Gençlik ve güzelliğimizi gösteren en önemli bölgemiz yüzümüzdür. Yüzümüzde ise gözlerin ve gözaltı bölgesinin gençlik ve güzelliği en önemli göstergedir. Eğer gözaltlarınız sarkmış, şişmiş, morarmış veya yorgun bir görüntüde ise, bunu bilinen birçok yöntemle tersine çevirmek oldukça zordur ve sizi ne yaparsanız yapın yaşlı, yorgun veya hasta gibi göstermeye devam edecektir. Konuyu her yönüyle incelemek için bazı başlıkları açıklamakta fayda var:
Gözaltında Yaşanan En Yaygın Sorun: Göz Altı Morluğu!
Bu sorun dünyada her altı kişiden birinin yaşadığı oldukça yaygın bir problemdir. Yarattığı kötü görüntü kişiyi oldukça huzursuz hissettirir ve bu görüntüyü gizleyebilmek için kişiyi ilk etapta bazı kozmetik hilelerine veya faydalı olmayan yöntemlere yönlendirir.

Göz Altı Morluğunun Sebebi Nedir?

Her sağlık sorununda olduğu gibi, göz altı problemlerinin de tedavisine geçmeden önce sorunun kaynağını ve sebebini araştırmak gerekmektedir. Bu öğrenilmeden, tahmine dayalı olarak yapılacak her işlem ve uygulama kişiye para ve zaman kaybettireceği gibi hayal kırıklığı ile moralsizlik de yaratacaktır.
Uykusuzluk ve Yorgunluk: Akla gelen ve görülen ilk sebep uykusuzluk ve yorgunluk olarak bilinmektedir. Bunun belirli zamanlarda yaşanıyor olması normal karşılanabilir. Fakat bunun süreklilik arzetmesi bir sorunun olabileceğini işaret ediyor olabilir, derhal bir hekime muayene olunmalıdır.
Yaşa Bağlı Sebepler: Yaş alma ile birlikte vücutta bazı etmenlerin durumu değişmektedir. Vücudun her yerinde görülebilecek kas, yağ ve kemik kaybı göz çevresinde kendisini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gösterir. Bunun sebebi ise, oluşan doku kaybının, vücudun en ince derilerden biri olan gözaltlarında kendisini göstermesidir.
Genetik Sebepler: Gözaltı derisi veya kan damarları genetik sebeplere bağlı olarak daha erken morarmaya yatkın olabilir. Vücudun en ince deriye sahip bölgesi, gözkapaklarının etrafındaki dokudur, yani herhangi bir bölgemizdeki cilt kalınlığımız ne kadarsa (2 mm), göz çevresindeki cildimizin kalınlığı onun ancak dörtte biri kadar kalınlıktadır. (0,5 mm) Genetik sebeplerle gözaltı morarmasının sebebini şöyle açıklayabiliriz: gözaltı kısmında yer alan derinin altından kırmızı renkte kan geçmektedir. Fakat göz çevresi derisi ince olduğundan, bu kırmızı renk ışığın etkisiyle emilir ve mavi bir tonda yansır. Bu durumda zaten genetik olarak daha ince olan göz çevresinin daha mor veya mavi yansımalarla çevrelenmesine sebep olur. Göz altlarında mevcut olan bu incelik ise ileriki yıllarda göz altı torbalanmasına da sebebiyet verebilmektedir.
Diğer Sebepler: Yanaklardaki hacim kaybı, göz çevresinde yer alan dokudaki yağ eksikliği, göz altı kapağının gevşekliği, güneş ışınlarına bağlı olarak oluşan hasar, alerjiler, burun tıkanıklığı, egzama, troid sorunları, göz kan damarlarındaki tıkanma, sigara, alkol, aşırı kahve ve çay tüketimi gibi birçok sebep sayılabilir.

Göz Altı Morluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bunun için birkaç etkili tedavi yöntemi bulunmaktadır:
IPL,
Kimyasal Peeling,
Hylüronik Asit İçeren Dolgular,
Yağ Transferi,
Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)