Egzama Tedavisi

Egzama, alerjik bir etken veya stres gibi deride iç ve dış faktörlere bağlı olarak oluşan, kişilerde oldukça sık olarak görülen, iltihabi bir deri hastalığıdır. Egzama genellikle cildi kurutmakta, kaşıntı yapmakta ve bazen de cildin yüzeyinde ufak kabarcıkların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Kuruyan, pullanan ve çatlayan deri, mikroorganizmaların girişine daha müsait hale geldiğinden, egzama hastalarında sıklıkla enfeksiyon oluşmaktadır.
Tehlikeli bir rahatsızlığa sebep olmasa da, kişileri sosyal açıdan oldukça rahatsız edebilmekte olan bu hastalığın tedavisi oldukça kolaydır.

Egzama En Sık Ne Zaman Görülür?

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte ciltteki kuruluk artar, nem kaybı ve stres ile birleşince egzama için uygun ortam yaratılmış olur. Kapalı ısıtma sistemlerinin yarattığı kuruluk egzama oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Egzamanın Sebepleri Nelerdir?

Çok fazla kalın giysiler,
Sıcak suyla yapılan banyolar,
Cildi tahriş eden kimyasal maddeler,
Enfeksiyonlar,
Stres,
Alerjik reaksiyonlar,
Cilt kuruluğu, nem kaybı.

Egzamanın Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın en sık görülen çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Atopik Ezgama:

Sıklıkla çevresel faktörler ve İmmunolojik yatkınlık sebebiyle bebeklik ve çocukluk döneminde görülen bu egzama türü, yetişkinlik döneminde hafifleyip geçebilir fakat tekrarlamaktadır. Çocukların %5-20’sinde görülebilen bu hastalık, bebeklerde ise ilk 3 ayda başlamaktadır. Önce yüz bölgesi tutulur sonrasında gövde, kol ve bacak bölgelerine yayılır. Kuruluk, sızıntı, kızarıklık, kaşıntı ve deride kalınlaşma oluşabilir.
Seboreik Egzama:
Sebebi tam olarak bilinmeyen, ve kronik olan bu egzama türü, vücudun yağlı olan yanak, kaş, burun kenarları, sakal içleri, göğüs ortası, saç dipleri, kulak gibi bölgelerinde kızarıklık, pullanma ve kabuklanma şeklinde görülmektedir. Kış ve bahar aylarında şiddetlenmekte olan bu egzama türünü stres, alkol ve immün sistemin baskılaması gibi etkenler tetiklemektedir.

Kontakt Egzama:

Ciltte alerjik reaksiyon yaratabilecek veya deriye temas ederek tahriş edebilecek maddeler sebebiyle oluşan akut veya kronik enflamatuar reaksiyondur. Cildin kendisini koruyan yağları mevcuttur. Cilt, bu yağların oluşumuna engel olan maddelere maruz kaldığında kontakt egzama oluşur. Temizlik ürünleri, makyaj malzemeleri, saç boyaları, parfümler, diş macunu, ayakkabı ve ayak spreyleri, metal düğmeler, pantolon fermuarları sebebiyle oluşabilmektedir.

Numuler Egzama:

Sıklıkla kol, bacak ve ellerde görülen bu egzama türü, madeni para büyüklüğündeki çok sayıda kaşıntılı lezyonlar oluşturabilmektedir. Kronik olan bu rahatsızlıklık, daha çok yaşlı ve yetişkinlerde görülmektedir. Kaşıntı, kızarıklık, sızıntı ve kabuklanmaya sebep olabilir.

Egzamanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fiziksel muayene ile tespit edilen bu rahatsızlığın erken teşhisi önemlidir. İhmal edilmesi halinde deride kalınlaşma ve renk koyulaşması görülebilir. Lokal ve sistemik ilaçlar ile topikal pomatlar tedavisi için kullanılmaktadır.

Egzama Tedavisi Sırasında Nelerde Dikkat Edilmelidir?

Tedavi süresince egzamalı bölge kaşınmamalıdır.
Cilt hassas olduğundan tahriş edici maddeler kullanıldığında eldiven giyilmelidir,
Cilde temastan kaçınılmalıdır,
Egzamalı bölge pamuklu bir kumaşla kapalı tutulmalıdır.