Anti Aging

Yaşlanma karşıtı olan ve yaşlanmayı geciktirecek önleyecek her türlü etkiye anti aging denir. Bilimsel araştırmalar da yaşlanma karşıtı, yaşlanmayı yavaşlatan, engelleyen veya tersine çeviren her türlü uygulama veya bileşenin anti aging olduğunu söylüyor. Daha basit bir şekilde tabir edecek olursak anti aging’e “güzellik ve gençlik koruyucusu” diyebiliriz.
Daha genç görünme ve yaşı gizleme için estetik ameliyatları, cerrahi müdahale olmadan yapılan medikal işlemler sayesinde gençleştirme operasyonları teknolojiyle beraber ilerlemiş ve artık birçok kişinin uyguladığı yöntemler zinciri haline gelmiştir.
Ülkemizde Anti Aging Uygulamalarının Geldiği Durum:
Günümüzde kadın erkek birçok kişi için biyolojik yaştan ziyade fiziksel/görünen yaş hususu çok daha önem kazanmış durumda. Yaşlanmanın etkilerini silmek, daha genç görünmek isteyen kişilerin sayısı arttıkça anti aging konusunun önemli ve yaygınlığa da her geçen gün artmaya devam ediyor.
Ülkemizde de medikal operasyonlar ve estetik cerrahi uygulamaları oldukça başarılı strateji ve işlemlerle uygulanıyor, kullanılan teknik ve terapilerle kişilerin umduğu gençleşme etkisini yakalayabiliyorlar.

Yaşlanma Neden Oluşur? Niçin Yaşlanıyoruz?

Bunun ilk sebebi elbette yaştır. Fakat bunun kişiden kişiye değişen etkilerinin ise daha farklı alt detayları var. Öyle ki, yetmiş yaşında iki kişiyi yan yana getirdiğimizde, birinin dinç ve genç görünümlü, diğerinin ise çökmüş ve canlılığını yitirmiş olduğunu görebiliriz. İşte bu iki kişi arasındaki büyük farkı yaratan sebepleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:
Yaş almaya bağlı olarak oluşan kas, yağ ve kemik oranımızdaki azalma, bunların vücutta oluşturduğu tahribat, iskelet sisteminin etkilenmesi,
Cildin kendini koruma gücünü giderek kaybetmesi sonrasında yer çekiminin ciltte sarkmalar yaratması,
Cildin kendini yenileme yeteneğinin azalması,
Genetik faktörler, genlere bağlı olarak görülen fiziksel yaş,
Olumsuz çevre koşulları, stres,
Yorucu yaşam standartları,
Beslenme eksikliği, vücudun yeterince beslenememesi,
Spor veya egzersiz eksikliği sebebiyle vücudun tüm bu etkenler karşısında güçlü kalamayıp hızlı yaşlanması.
Manevi yaşamı etkileyen olumsuz olayların sürekliliği, yaşanabilecek büyük kayıp veya travmalar.
Anti Aging Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?
Bağlayıcı hücreleri ve dokuları yenilemek,
Hormon dengelerini eşitlemek, düzensizlikleri gidermek,
Sağlığı ve cinsel gücü yükseltmek,
Yaşlanmaya bağlı olarak oluşabilecek hastalıklarda erken teşhis ve önlem almak.

Ülkemizde Uygulanabilen Anti Aging Uygulamaları Nelerdir?

Yaşlanmayı geciktirmek veya engellemek için alınabilecek birçok tedbir mevcuttur. Bunu şu an yapabilen birbirinden değerli cerrahlar bulunmaktadır. Fakat konunun hassasiyeti sebebiyle mutlaka bilinen, referans alınmış, deneyimli ve güvenilir bir hekim bulunması oldukça önemlidir. Zira bazı işlemlerin telafisi veya tedavisi oldukça zor veya yıpratıcı olabilir. Yaşlanmanın önüne geçmek, gençlik ve güzelliğinizi korumak için faydalanabileceğiniz bazı işlemler bulunmaktadır:
Dolgu,
Botoks,
Örümcek ağı uygulamaları,
Kök hücre operasyonu,
Anti aging etkili kremler.