Mezoterapi

Cildin üst yüzeyine uygulanan krem, solüsyon vb. iyileştirme tekniklerinin aksine, cildi içten beslemek için yapılan çok daha etkili yöntem Cilt Mezoterapisidir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Mezolifting de denen bu yöntemde, öncelikle cilt temizlenip, herhangi bir mikrobik veya alerjik durumun önüne geçmek için dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat öncesinde cilde anestezik krem sürülebilir. Cildi alt derinden besleyebilmek için, deri altına vitamin, mineral, antioksidan, hyaluronik asit gibi karışımlar cilt altına mini iğnelerle enjekte edilir.
Mezoterapinin bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. İşlemden birkaç gün sonra makyajla gizlenebilecek hafif morluklar görülebilir.

İşlem Sırasında Hazırlanan Karışımın İçeriği Nedir?

DMAE , Lidocaine, Magnezyum, Hyaluronik asit, Bakır, Selenyum, Silica, Vitamin A, C, , B6, Çinko, Amino Asitler, Nükleik Asitler, Alfa Lipoik Asit ve Glutatyon, BI, B2, B3, B5 içerikte bulunur.

Mezoterapi Seans Süre ve Sayıları

Bir seans ortalama 20-30 dakika sürmektedir. İlk 2 seansın arasında 1 ay geçmesi gerekmektedir. Bu süreçte ilk somut sonunçlar gözlemlenebilmektedir. 3-6 ay arayla yapılan sonraki seansların sonunda arzu edilen sonuçlara erişilebilmektedir. Tedavi bittikten sonra da cilt yenileme etkisi devam etmektedir.

Mezoterapi Kimler İçin Uygundur?

Boyun, yüz, dekolte bölgesinde ve el üstlerinde sarkma şikayeti olan, yine bu bölgelerdeki yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak isteyenler,
Parlaklığını yitirmiş, donuk bir cilde sahip olanlar,
Cildin yorgun görünümünden kurtulmak isteyenler,
Sigara kullanan ve cilt hasarını engellemek isteyenler,
Yaz öncesi güneş ışıklarının zararlı etkilerinden korunmak isteyenler,
Lekelerini hafifletmek veya gidermek isteyenler,
Sivilce izi, yara ve yanıt izlerini gidermek isteyenler,
Cilt çatlaklarından kurtulmak isteyen kadın ve erkekler için uygun bir tekniktir.

Mezoterapinin Faydası Nedir?

Bu yöntemde cildin alt kısmına enjekte edilen karışım, cildi uyarıp kolajen üretimini artırarak, elastin üretimine destek olur. Bu sayede nem oranı artar ve cildin yenilemesi sağlanmış olur. Cilt daha sağlıklı, daha taze, dinlenmiş ve parlak bir görünüme kavuşur. Ayrıca cildin elastikiyeti de artırılarak sarkmalar azaltılmış olur. Kırışıklıklar hafifleyerek cilt daha aydınlık bir görünüme kavuşur.

Mezoterapi Sonrası Tedavi Süreci

Bu işlemden sonra geçilecek tedavi sürecinde hasta gündelik yaşamından kopmamaktadır. Ağrısız ve acısız (ya da tolere edilebilen bir ağrı olabilmektedir)bir işlem olduğundan operasyon sonrasında hasta genellikle herhangi bir şikayetle karşılaşmamaktadır.
Tek dikkat edilmesi gereken husus, tedavi sırasında ve sonrasında direk güneş ışığına maruz kalınmaması gerektiğidir.

Mezoterapi Uygulanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak hamilelere, emziren kadınlara, deride aktif enfeksiyon olanlara, uygulanan maddelerden biri veya birkaçına alerjisi olanlara Mezoterapi uygulanmaz.
Ayrıca cildi aşırı derecede sarkmış olanlara, cildinde derin izler ve lekeler olanlara Mezoterapi tek başına tedavi olarak uygulanmaz. Mutlaka diğer tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanması gerekir.