Leke Tedavisi

Leke Tedavisi kapsamında güneş lekelerinin oluşması da en belirgin durumlar içerisinde bulunmasını sağlıyor. Kozmetik açıdan oldukça sinir edici bir rahatsızlık olan lekeler en açık tondan kahverengi koyu tona kadar her tenden insanda görülebilinirken, Özellikle de ilerleyen yaşlara tabi yaşlı insanlarda da sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır. Bu kişilerin genellikle güneş ışınlarına maruz kalmasından ötürü ciltlerinde lekeler oluştuğunu söyleyebiliriz. Leke tedavisinde başarılı bir sonuç alabilmek adına öncelikle lekenin nasıl oluştuğuna ve buna nelerin neden olduğuna dair derinlere kadar inmek gerekmektedir. Bu kapsamda cilt uzmanları tarafından yapılan analizler neticesinde lekelerin asıl sorununu çözebilmekle beraber, tedavinin en iyi şekilde nasıl yapılacağına kadar bilgi sahibi olabilmektesiniz.

Güneş Lekesi (Melazma) Nedir?
Güneş lekeleri tıp adıyla da anılan Melazma ismiyle insanlarda cilt lekesi oluşturan bir etkendir. Genel olarak 20’li yaşlara sahip kişilerde çıkan bu durum özelliklede kadınlarda görülen bir kozmetik görüntü rahatsızlığı olmaktadır. Acı ve ağrısı bulunmayan bu lekelerin sadece görüntü olarak rahatsız edici olduğunu söylemekte fayda var. Bu tür cilt lekelenmeleri genellikle yüzün her iki tarafında da simetrik açıdan oluşan bir durum olmaktadır. Genellikle güneşin dik olarak dünyaya vurduğu saatlerde dışarıda vakit geçirenlerin etkilendiği ve aynı zamanda güneşlenen kişilerde de oluşturduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Korunmasız güneşlenme durumlarında burun başta olmak üzere yanaklar ve dudak üstlerinde oluşan bir leke türü olmaktadır.

Güneş Lekelerini Önlemek Adına Ne Yapmak Gerekiyor?
Solaryum ile bronzlaşırken veya bu durumu güneşten faydalanarak yapmak isteyen kişilerin ciltlerini kontrollü bir şekilde koruma altına alarak yanıklarla ilgili özel kremler kullanmaları gerekmektedir. Her mevsim için özel cilt kremleri bulunmaktadır. Yaz aylarına özel veya güneşlenmek için satın alınan kremler tercih edilmelidir. Güneş altına çıkmadan önce tüyleri sarartamaya yarayan kremler veya ıslak mendilleri yüz hatlarınıza sürmeyin. Bu ürünleri kullandığınız takdirde cildinizde kalıcı olarak kalan ve herhangi bir tedavinin bile geçiremediği lekelere maruz kalabilirsiniz. Cilt üzerinde çıkan akne, sivilce ve benzeri oluşumlara yönelik gelişi güzel her tedavi yöntemini kullanmanız dahilinde tedavisi mümkün olmayan cilt lekeleri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doğru yöntemlerle ve uzman kişilerden yardım alarak bunu gerçekleştirmelisiniz.