Dudak Kontürü

Dudak kontürü kalıcı malzemeler kullanılarak yapılan ve dudağa hacim, renk ve şekil bütünlüğü kazandıran bir güzellik tekniğidir. Dudaklarının renk, şekil veya duruşundan estetik olarak memnun olmayan kişilerin sıklıkla başvurduğu, yüzdeki anlam ve ifadeyi bütünleyen en popüler uygulamaların başında gelmektedir. Karşıyaka Dudak kontürü hizmeti veren kliniğimizde tüm tedavileri bizzat doktor kontrolünde yapmaktayız.

Kalıcı dudak makyajı da denen dudak kontürü uygulaması ile, dudaklar daha canlı ve dolgun gözükebilmektedir. Bunun yanında şekli, kontürü veya çerçevesi bozulmuş ya da rengi soluklaşmış dudaklara da uygulanabilecek, kişiye makyajsız çekici dudaklara sahip olmanın mutluluğunu yaşatacak bir tekniktir.

Dudak Kontürünü Kimler Uygulayabilir?

 • Dudaklarında yara izi olup, bunu saklamak isteyenlere,
 • Dudaklarında asimetrik şekil bozukluğu olanlara,
 • İnce dudaklı olup, dudaklarına belirgin bir hacim, kalınlık kazandırmak isteyenlere,
 • Ruj kullanmak istemeyen veya sevmeyen kişilere,
 • Dudaklarının daha canlı, aynı zamanda doğal gözükmesini isteyen kişilere kalıcı dudak makyajı (dudak kontürü) uygulanabilir.

Dudak Kontürü Yaptırmak İsteyen Kişilerin Yapması Gerekenler:

Kişi öncelikle kafasında kendisine uyabilecek, arzu ettiği dudak şeklinin görüntüsünü net olarak oluşturmalı. Akabinde bunu mutlaka hekimi ile paylaşmalıdır. Aynı zamanda hekimin de görüş ve önerileri mutlaka dikkate alınmalı, en uygun dudak şekli ve yapısının oluşturulabilmesi için hem hasta hem de hekim tarafından konu özenle değerlendirilmelidir.

Dudak Kontürü Yaptırmak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler:

Kalıcı Dudak makyajı (dudak kontürü) belirtildiği gibi kalıcı olacağı için, başlangıçta karar verilen dudak şeklinin, renginin veya oluşturulacak olan hacmin, kişiye en uygun olan seçenek olduğundan emin olunmalı, belirlenen şekil veya yapı hastanın mutlaka içine sinmeli ve hasta ikna edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde kişi uzun yıllar mutsuz olacağı bir dudak şekli veya rengi ile yaşamak zorunda kalabilir, ya da yapılacak farklı bir uygulama ile para, zaman ve moral kaybı yaşanabilir. Bunun için hasta istediği dudak görüntüsünün kendisine gerçekten yakışacağı konusunda emin olmalı, doktorun önerilerine de güvenebilmesi için, güvenilir, tecrübeli ve referansları olan bir hekim tercih edilmelidir. Her estetik ve medikal işlemde olduğu gibi, başlangıçta titizlikle yaklaşılan ve yapılan her işin, sonrası da mutluluk verici olacaktır.

Dudak Kontürü Nasıl Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

Kişi kafasındaki dudak şekli ile uygun bulduğu bir hekime başvurduktan sonra, hekim ortaya çıkacak dudağın ön analizini ve çalışmasını yapar. Uygun çizimler ve kişinin arzu ettiği rengi oluşturacak pigmentler belirlenir. Hasta ile mutabık kalındığında çalışmaya başlanır.

İşlem yaklaşık olarak 1-2 saat aralığında sürmektedir.

Dudak Kontüründe Anestezi Uygulanır Mı?

Dudak kontürü uygulamasına başlanmadan önce, dudak lokal anestezi yoluyla uyuşturulur. Bu şekilde duyulacak acı da minimize edilmiş olur. Genellikle acısız tamamlanabilmekte, bazı kişiler için ise çok az veya tölere edilebilir bir ağrı hissedilebilmektedir.

Dudak Kontürü Kimlere Uygulanmaz?

 • 18 yaşından küçük olanlara,
 • Pigmentlere karşı alerjisi bulunan kişilere,
 • Dudaklarında yara olanlara (önce yaraların tedavisi yapılmalıdır),
 • Dudaklarında kılcal damar çatlaması olanlara,
 • Cildinde mantar, siğil, egzama gibi lezyonları olanlara,
 • Şeker hastası, hemofili, aids, anemi hastalarına uygulanmaz. (kişilerin öncelikle hekimlerine muayene ve tedavi olduktan ve hekimleri onay verdikten sonra uygulanabilir.)