Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Gebelikte Deri Hastalıkları ve Tedavisi
8 Mayıs 2018
Menopozda Saç Dökülmesi
8 Mayıs 2018

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Diğer adı “kadın androgenetik alopesi” olan kadın tipi saç dökülmesi, hormon seviyelerine tepki olarak duyarlı saç köklerinin küçülmesi sebebiyle oluşan dökülme olayıdır. Kadınlarda daha sık görülmesi sebebiyle bu ismi almış olsa da, erkeklerde de görülebilmektedir.

Dünyada her dört kadından birinin yaşadığı kadın tipi saç dökülmesinde aşağıdaki belirtiler gözlemlenmektedir:

 • Saçların dökülme hızı artar,
 • Saç hacminde azalma görülür,
 • Tüm kafa bölgesindeki saçlar incelir ve dökülür,
 • İleriki evrelerde kafanın ön ve üst kısımlarında da dökülmeye bağlı açılmalar olur.

 Kadın Tipi Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir?

Saç köklerinin iki evresi vardır;

 • Büyüme evresi ,
 • Duraklama evresi.

İşte kadın tipi saç dökülmesindeki esas sebep, saçların kalın ve güçlü olduğu büyüme evresinden çıkıp, ince ve zayıf olduğu duraklama evresine girmesidir.

Saç köklerinin %80’i büyüme evresinde 5-7 yıl aralığında kalmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesi sürecinde ise saçların %80’i duraklama evresindedir ve gelişme evresine geçiş yapamaz. İşte bu durum kadın tipi saç dökülmesinin ana sebebidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Kadınlarda genel olarak orta yaş ve üzeri kadınlarda, yani 40’lı yaşlar itibariyle başlamaktadır. Fakat genetik faktörlerden kaynaklı olabilecek bazı kadın tipi saç dökülmeleri, çok daha erken yaşlarda da başlayabilmektedir.

Kadın tipi saç dökülmesinin belirli bir başlangıç bitiş süreci bulunmamaktadır. Bazen 3-6 ay kadar süre içerisinde hızlı bir dökülme yaşanırken, asıl dökülme 6-18 ay kadar sürebilmektedir. Bundan sonraki süreçte ise daha da yavaşlayarak devam edebilmektedir.

Saçlarda gözlemlenen normalden fazla dökülmelerde derhal bir hekime başvurulmalıdır. Aksi taktirde dökülme ömür boyu devam eder ve ileriki safhalarda kalıcı kellik ile sonuçlanabilir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir?

En önemli sebep genetik yatkınlıktır. Kişi babasından veya annesinden (ya da herikisinden) bu geni almış olabilir. Bunun dışında hormonal değişiklikler de sebep olabilmektedir. Mümkün olduğu kadar erken bir hekime muayene olunmalıdır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Kadınların saç dökülmesine karşı genellikle aşırı hassasiyeti bulunmaktadır. Günde 70-100 tel dökülebilecek saç teli oranı birçok kadına aşırı gözükebilir. Fakat yine de eğer fazlaca bir dökülme gözlemledi iseniz, mutlaka bir dermotoloğa muayene olmalı veya bir saç ekim merkezinde saç dökülmesi muayenesi yaptırmalısınız.

Diğer belirtiler:

 • Her sabah uyandığınızda yastığınızda normalden fazla saç teli görüyorsanız,
 • Saçlarınızın hacmi düşük ve zayıfsa,
 • Saç dipleriniz yoğun şekilde gözüküyorsa,
 • Dökülme başın tüm bölgelerinde eşit bir “seyrelme” şeklinde ilerliyorsa bunlar, kadın tipi saç dökülmesinin belirtileri olarak kabul edilebilir, fakat mutlaka bir hekime muayene olunmalıdır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi:

Bu sorun genetik kaynaklı bir dökülme olduğundan kalıcıdır, fakat aşağıdaki tedavi yöntemleriyle fazla dökülmenin önüne geçilebilir:

 1. İlaç tedavisi,
 2. PRP,
 3. Saç Mezoterapisi,
 4. Saç ekimi.

Bunlardan hangisinin en uygun tedavi yöntemi olduğunun belirlenmesi için mutlaka bir dermotoloğa başvurulması gerekmektedir.

Comments are closed.