Dermaroller

Dermaroller Nedir?

Baş kısmında ciltle temas eden ve küçük iğnelerin yerleştirildiği dönen bir silindir olan, bu silindir ile cilt üzerinde uyarıcı mikro delikler açan, bu delikler sayesinde cilt yüzeyine kullanılan herhangi bir bakım ürününün cildin daha alt tabakalarına ulaşmasını sağlayan bir cihazdır.

Dermaroller Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Lekelenen, yaşlanan, kuruyan, kırışan veya çatlayan derinin daha kısa sürede ve hiçbir zararlı yöntem olmadan iyileştirilmesini, pürüzsüzleştirilmesini ve onarılmasını sağlamak üzere kullanılmaktadır.

Dermarollerin Faydaları Nelerdir?

Bakım veya güzellik ürünlerinin etkisinin daha fazla görülmesi, cilde daha yararlı olabilmesi için dermarollerın büyük bir önemi bulunmaktadır. Kullanımı sırasında ciddi bir ağrı vermeyen bu cihazın düzenli kullanımı sonrasında, cilt daha kısa sürede toparlanıp iyileşme belirtileri gösterebilir.
Bu etkileri daha detaylı açıklamak gerekirse,
Yıpranmış ve yaş almış cilt hücrelerini yeniler,
Cilde faydalı ve gerekli olan ürünlerin kullanımını cilt için daha etkili hale getirir,
Kan dolaşımını hızlandırır, kırışıklıkları önler,
Ölü hücrelerden arındırır, cildi daha hızlı bir şekilde yeniler,
Cilt altında yer alan dokuların kullanılan ürünlerden yeterince faydalanıp onarılmalarını sağlar,
Yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır,
Deri çatlakları üzerinde oldukça etkilidir,
Selülitlerin oluşumunu engeller,
Akne izi ve cilt lekelerinin giderilmesini sağlamaya yardımcı olur.
Cildin kendini en hızlı onardığı zaman bir tahrişe veya darbeye maruz kaldığı zamandır. Dermarollerın kullanılma sebeplerinden biri de budur. Yaygın olarak kullanılan dermaroller cihazının üzerinde ortalama 190 civarı küçük mikro iğne yer almaktadır. Bu iğneler ciltle temas ettirildiğinde, cilt üzerinde küçük delikler açar ve ciltte ufak miktarda tahrişe sebep olur. İşte bu tahriş cildin kendisini hızlı ve etkili bir şekilde onarması için yeterlidir. Dermoreller ile uyarılan cilt derhal kendisini yeniden yapılandırmaya ve yeni hücreler üretmeye başlar. Bir de dermaroller sonrasında yapılandırıcı, nemlendirici, serum benzeri ürünler de kullanıldığında, cilt için oldukça olumlu bir süreç başlatılmış olmaktadır.

Dermaroller Nasıl Kullanılır?

Dermaroller evde de uygulanabilen bir yöntemdir. Fakat bilinçsiz kullanım ve fazla uzun süre yüzle temas ettirilmesi sonucu fazla tahriş ve acı ortaya çıkabilmektedir. Bu iğneler ciltte yanlış kullanıma bağlı kanama meydana getirebilmektedir. Üzerine bir de yanlış müdahalede bulunulduğunda olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.
Bunun dışında dermarollerin belirli kullanım aralıkları olmalıdır. Bunun en profesyonel ve kesin çözümü bir hekime veya uzmana yaptırmaktır.
Dermaroller Seçimi:
Dermaroller cihazları da kendi içinde içerik ve özellik farkına sahiptirler. Örneğin iğnelerinin kalınlığı. Bu kalınlıklar cihazın kullanım yerine ve cildin durumuna göre değişmektedir. İlk etapta kullanılacak iğne kalınlığı 0,2 mm ile 0,5 mm arasında bir ölçütte olması kişinin faydasına olacaktır.

Dermaroller Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama öncesi cihaz mutlaka siteril edilmelidir. Bu mikro iğneler cildin iç tarafına temas edeceğinden, mutlaka iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca cildin de iyice temizlenmiş olması gerekmektedir. Sonrasında yaşa ve cilt tipine uygun ürünler, doğru süre ve sıralama ile dikkatlice uygulanmalıdır.