Prp

Adına Platelet Rich Plasma-Platelet denen ve kısaca PRP olarak anılan, tıbbi olarak pıhtı hücresi ve trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması demek olan bu tedavi yöntemi, yeni bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Son yıllarda geliştirilmiş olan bu yöntemde, hastadan 8-20 cc kan alınır ve santrifüj edilir. Elde edilen serum küçük miktarlarda derinin iç kısmına iletilir ve cilt altında bir doku oluşturulmuş olur.
Serum derinin altına 3 şekilde iletilebilir;
Enjekte edilerek,
Mezoterapi (dolgu) yöntemi ile,
Maske yardımı ile.
Vücudumuzda herhangi bir doku hasarı gerçekleştiğinde, kan pıhtı hücrelerini bu alana taşıyarak bir onarım süreci başlatır. PRP yönteminin amacı da, kanın taşıyabileceği pıhtı hücrelerinden çok daha fazlasını hedef dokuya ulaştırmaktadır. Böylece hasar görmüş olan dokunun onarımı çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde tamamlanmış olur. Bunun sebebi, PRP yöntemiyle elde edilen serumun içerisinde Platelet denilen ve kanın büyük kısmını oluşturan kırmızı hücrelerin kandakinden 2-4 kat kadar fazla olmasıdır.

PRP Yönteminin Amacı Nedir?

PRP uygulamasında ilk olarak işlem yaptıracak kişinin kendi kanından bir serum elde edilir, bu seruma santrifüj denir. Bu serumda bulunan pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu mililitreküpde 1 milyon olarak tespit edilmiştir. Sözkonusu olan pıhtı hücreleri PRP yöntemiyle derinin altında yayılarak, yara iyileşmesi, doku yenilenmesi, kollajen oluşumu ve hücreler arası madde çoğaltımı ile cildin yenilenmesi işlevlerini gerçekleştirir.

PRP Yöntemi Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Peeling ve lazer gibi uygulamalardan sonra, derinin hızlı bir şekilde tekrar yapılandırılmasının sağlanmasında,
Deride yaşlanma ve güneşe maruz kalma sebepleriyle oluşmuş olan kırışıklıkların düzelmesinde, çöküntülerin giderilerek cildin parlaklık ve esnekliğinin tekrar kazandırılmasında,
Derinin zarar gördüğü, uzun sürede iyileşen yara ve çatlakların tedavisinde,
Saç dökülmesi tedavisinde veya diğer tedavilerin etkisinin güçlendirilmesinde kullanılır.

PRP Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Yüz, gözaltı morlukları, boyun, dekolte, el üstü, kollar, bacak içleri, saç derisi ve lekeli bölgelere uygulanabilir.
PRP Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?
Yaklaşık olarak 10 dakika süren, hiçbir acı ve ağrı oluşturmadan tamamlanabilen bir işlemdir. Ayrıca doku altına enjekte edilen serum tamamen hastanın kendi kanından elde edildiğinden, herhangi bir bulaşıcı hastalık veya alerjik risk taşımaz. Bu sebeple oldukça güvenilir bir uygulamadır.

İlk Olumlu Sonuçlar Ne Zaman Alınır?

İlk uygulamadan sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık oluşur. Daha sonra bu parlaklık biraz azalır. Fakat 1 kür uygulandıktan sonra (3-4 uygulama) kalıcı bir etki oluşur.

Etkinin Tam Olarak Görülmesi İçin Kaç Uygulama Gerekir?

En az 3 uygulama (3’er hafta aralıklarla) ile arzu edilen sonuçlara ulaşılabilir bu sonuçların korunması için ise 6-12 ayda bir uygulama yapılması yeterlidir. Etkinin uzun süre korunması için yer yıl 1 kür yapılması faydalı olacaktır.