Alexandrite Lazer

Alexandrite Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun ülkemizde gelişmeye başladığı uzun yıllardan beri, Alexandrite cihazı gittikçe yaygınlaşan ve en sık tercih edilen lazer epilasyon cihazı olagelmiştir. İstenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen, cilt rengi ve kıl yapısı uygun olan kadın ve erkeklerin en sık tercih ettiği lazer epilasyon yöntemi Alexandrite olmaktadır.

Kimlerin Uygulaması İçin İdealdir?

Kıl kökleri koyu renk, kılları sert, yoğun ve sık olup, ten rengi daha açık olan kişilere Alexandrite cihazının uygulanması uygun olmaktadır. Bu cihaz yapısı itibariyle açık renkli cilt yüzeyinde bulunan kılları görebilmekte olduğundan, bronzlaşmış kişilerde veya pigmentasyonu zayıf, açık renk tüyleri olan kişilere uygun görülmemekte, bu tür kıllar Alexandrite cihazına yanıt vermemektedir. O sebeple bu tür kıllara sahip kişilerin diğer lazer epilasyon yöntemlerini incelemesi gerekmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Öncelikle lazer epilasyon yapılacak bölgeye güneş yanığı, yarık veya herhangi bir açık yaranın bulunmaması gerekir. Derinin bronzlaşmamış olması da cihazın tüyleri görebilmesi açısından önemlidir. Bu sebeple Alexandrite Lazer Epilasyon için en uygun mevsim sonbahar kış aylarıdır.

İlk olarak bir ön inceleme yapılmalıdır. Bu incelemede cildin renk kontrolü, kılların ise yapısına bakılmakta, bu bilgiler ışığında hangi cihazın kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Alexandrite Lazer Epilasyon uygulaması oldukça basittir. Cihazın makineden ayrı olan el tabancası şeklindeki parçası kıl köklerine ışın gönderirken, soğuk hava üfleme mekanizması sayesinde cilt üzerinde duyulabilecek acı ve yanma hissini büyük oranda azaltır.

Neredeyse her klinikte hem Alexandrite, hem Diode hem de IPL cihazı bulunmaktadır. Tüm bu cihazlar farklı yöntemlerle çalışıp aynı sonucu verirler. Buradaki önemli husus, ilk kontrolünüzü ve tüm uygulamayı yapacak kişinin uzman olmasıdır. Bu kişinin,

  • Kıl köklerinizin/tüylerinizin yapısını doğru analiz etmesi, buna uygun epilasyon cihazını seçmesi,
  • Doğru tekniği ve ısıyı uygulaması,
  • Cilt rengini, üzerinde bronzlaştırma işlemi olup olmadığını ya da güneşe maruz kalıp kalmadığını sorup buna gore işleme başlama zamanına karar vermesi,
  • Tüm bunları belirledikten sonra tekniğin türünü, cihazın adını, takribi kaç seans seans süreceğini, seans aralıklarını, tüm süreç boyunca nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında size bilgilendirmesi gerekir. Eğer bilgilendirmiyorsa tüm sorularınızın cevabını tek tek sormalısınız. Cevaplar yeteri kadar tatmin edici değilse, tekrar düşünmeli ve farklı klinikleri değerlendirmelisiniz.

Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Cilt rengi ve kıl köküne gore değişmekle birlikte tüyler her seansta biraz daha geç çıkmaktadır. Genellikle 3-6 hafta aralığında değişmektedir. Işlemi yapan uzman kişi size uygun tarih konusunda yönlendirecektir. Fakat bir sonraki randevu tarihi aksatılmamalıdır.

Tüyler Ne Zaman Tamamıyla Son Bulur?

Bu sorunun yanıtı, doğru cihazın seçilmesine, süreç boyunca epilasyon yapılan yerlerin güneş görmemesine, kontrol ve seans günlerinin aksatılmamasına bağlıdır.

Seanstan sonraki 15.günde kontrole gitmeniz, ilk epilasyon sırasında işlem görmemiş tüylerin de işleme tabi tutulması demek olduğundan, eksiksiz bir işlem yapılmış olacaktır. Genellikle 12 seans sonrasında tüylerden kesin olarak kurtulabilmek mümkündür.