Elmacık Dolgusu

Elmacık kemiği, yüzde çene ve yanak hattını belirginleştiren, en ideal ve standart yüz şekli olan üçgen yüz hattının oluşumunda etkin olan faktörlerden biridir. Karşıyaka elmacık kemiği dolgu Kişilerin yüz hatları belirgin ve elmacık kemiği çıkık olabilir, bu arzu edilen görüntüdür. Bu özelliklere sahip olup, yaşlanmayla birlikte elmacık kemiği hacmi azalan veya yapısal olarak belirgin olmayan (dikdörtgen yüz hatlarına sahip olan) kişilerde basit bir uygulama olan İzmir elmacık kemiği dolgusu sayesinde isteyen herkesin en ideal yüz şekline kavuşabilmesi oldukça kolay.

Elmacık Kemiği Dolgusu Kimlere Uygulanabilir?

Bir hastalığa bağlı olarak zayıflayan, yanak bölgesinde çukurlar oluşan veya çeşitli sebeplerle elmacık kemiğinin hacminde kayıp yaşayan ve belirginliği azalan, bunlara bağlı olarak daha yaşlı veya solgun gözüken, bu görünümü değiştirerek daha standart estetik görünüme kavuşarak genç ve güzel hissetmek isteyen herkese uygulanabilir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nasıl Yapılır?

Cildin alt bölgesine veya direkt kemik üzerine steril enjeksiyonlar ile kişinin kendi vücudundan alınan yağlar veya hazır dolgu (protez) enjekte edilir. Bu dolgu sayesinde elmacık kemiği daha dolgun gözükür, ciltteki çöküntü ve kırışıklıklar azaltılır, ciltte yaratılan lifting etkisi sayesinde yüzde toparlanma ve iyileşme gerçekleşir.
Yüz ovalini bozan sebeplerden biri de gülme çizgilerinin üzerindeki doku birikiminin zamanla artması ve çizgilerin derinleşmesidir. Elmacık kemiği dolgusu işlemi sayesinde, yüz ovali ideal sayılan üçgen yüz görüntüsüne kavuşturulur.
Elmacık kemiğinde işlem yapılacak bölgeye 0,5-2 cc dolgu uygulaması yeterli olmaktadır. Hazır dolgu kullanılacaksa genellikle tercih edilen malzeme Voluma veya Radiesse’dir. Kalıcılıkları ise 1-2 yıl arasındadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Yapılırken Anestezi Uygulanır Mı?

Eğer kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu kullanılacaksa lokal anestezi yapılması yeterlidir. Fakat protez denilen hazır dolgu kullanılacaksa genel anestezi yapılması gerekir. İşlem 1-2 saat kadar sürebilmektedir.

İşlem Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişi işlemi yaptıracağı uzman veya hekimi dikkatli seçmeli, steril bir ortamda deneyimli ve güvenilir kişilerce uygulanacağından emin olmalıdır,
Uygulamayı yapacak olan kişi öncelikle hastanın doğru ve dikkatli bir şekilde yüz analizini yapmalı, hastanın beklenti ve taleplerini dinlemeli ve yüzde ihtiyaç olan dolgu alanlarını belirlemelidir. Bu şekilde yüzün hangi bölgesine ne kadar hacim verileceği işlem öncesi netleştirilerek beklentiye uygun bir operasyon sağlanmış olur.
Kişinin yalnızca elmacık kemiğinin mi yoksa hem elmacık kemiği hem de yanak bölgesinin mi hacim kazandırılmaya ihtiyaç duyduğu belirlenmelidir. Buna göre her ikisine birden yapılacak dolgu işlemlerinde daha iyi bir yüz harmonisinin oluşması sağlanır. Bununla birlikte eğer ihtiyaç varsa, en ideal yüz harmonisi için çene büyütme ve küçültme işlemleri de yapılabilir.
Yapılacak işlemin mutlaka abartıdan uzak, doğal bir görünüm hedeflenerek yapılması gerekir. Eğer kişinin yüzündeki hacim kaybı büyükse, dolgu uygulamaları aşamalı olarak yapılmalı veya yağ enjeksiyonu tercih edilmelidir.