El Dolgusu

El gençleştirme işlemi de denen el dolgusu, zamanla ortaya çıkabilen yaşlanma veya yıpranma belirtilerinin ilk gözlemlendiği uzuvlarımız dan olan ellere yapılan güzelleştirme işlemidir.

El Dolgusu Neden Önemlidir?

Günümüzde kişilerin günlük hayatta yaşanan yoğun çalışma temposunun getirdiği stres, yıpranma ve yaş alma sebebiyle vücudun birçok bölgesinde farklı şekilde izler oluşabildiği gibi, ellerde de lekelenme, deri kalitesinin bozulması ve yağ dokusunun zarar görmesi gibi sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. İzmir El dolgusu el dokusunun hacmini artırdığı ve kalınlaştırdığı için tüm bu şikayetlere çözüm olmaktadır.

El Dolgusu Nasıl Yapılır?

El güzelleştirme işleminde amaç, yıpranmış ve incelmiş olan cildin kalitesini artırmak, lekeleri yok etmek, elin sırt bölgesindeki cilt altı dokularını yerine koymaktır. Elin üst bölgesinin altındaki yapıyı dolgunlaştırmak için, el sırtına kök hücre, yağ enjeksiyonları ve hacimlendirici dolgu işlemleri yapılmaktadır. Saf hyalüronik asit ile derin bir nemlendirme, fibroblast kültürleri ve kök hücre uygulamaları ve PRP uygulamaları yapılarak cildin kalitesinin artırılması ve nemlendirilmesi sağlanmış olur. Karşıyaka El Dolgusu Cilt üzerinde bulunan lekeler de abrazyon ve kimyasal soyma işlemleri ile ortadan kaldırılır.

El Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Ellerinde yaşlanma belirtileri olan ve aşağıdaki şikayetlere sahip kadın ve erkekler yaptırabilir:
Cilt altı yağ dokusu kaybı yaşayanlar, buna bağlı olarak elin sırt bölgesindeki derisi bollaşmış veya kırışmış olanlar,
El üzeri derisi üzerinde kemiklerin, tendomların, damar ve kırışıklıkların göründüğü kişiler,
El üzerinde yaşlılık lekeleri de denen kırmızı veya kahverengi lekeleri olanlar, (bu lekeler güneşe bağlı olarak oluşan hasarlardır ve bir kısmının deri kanserine dönüşme riski bulunmaktadır)
Ciltte yıpranma ve incelmeye bağlı olarak oluşan kuruluk, kırışıklık, incelme gibi problemleri olan kişilere el gençleştirme işlemi uygulanabilir.

İşlem Ne Kadar Sürmektedir?

Eğer yağ enjeksiyonu yapılacaksa bunun ameliyathane koşullarında , lokal anestezi altında gerçekleştirilmesi gerekir ve 1 saat sürer. Yağ enjeksiyounun dışındaki tüm el gençleştirme işlemleri ise klinik ortamında ve yaklaşık 30 dakikada (lokal anestezi verilerek) tamamlanabilmektedir. El dolgusu işlemleri ağrı veya acıya sebep olmaz.

İşlem Sonrasındaki Süreç Nasıldır?

Hasta işlem sonrasında evine gönderilebilir, fakat banyo gibi işlemlerini bir gün sonra yapmalıdır. Dolgu yapılan bölgede birkaç gün şişlik veya morluk görülebilir fakat günlük aktiviteleri engelleyemeyecek derecededir. İşlem sonrasında ellere bol nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanmalıdır.

El Dolgusu İşleminin Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Elde hedeflenen sonuç bir operasyon ile elde edilmiş olur. İşlem sırasında deri altına enjekte edilen kök hücreler sayesinde kalıcı bir yenilenme sağlanır. Yapılan işleme göre kalıcılık süresine bakacak olursak:
Derin nemlendirme, PRP, Dolgu, Mikro Abrazyon işlemlerinde 1-2 yılda bir defa yenilenmesi gerekir,
Kök hücre ve fibroblast kültürleri uygulamalarında ise işlem daha uzun aralıklarla tekrarlanabilir.