Dudak Dolgusu

Dudak yüzümüzün en çok dikkat çeken kısımlarından biridir. Konuşurken ve gülerken kişilerin rahat edebilmesi ve doğal hallerinde davranabilmelerini belirleyen faktörlerdendir. İzmir Dudak Dolgusu Genler sebebiyle zaman içinde dudaklarda şekil bozukluğu veya incelik olabilir. Bunun dışında yaşın ilerlemesine bağlı olarak dudaklarda yağ dokusu azalabilir, ağız kenarında kırışıklıklar oluşabilir veya sarkmalar sebebiyle dudaklar deforme olup, hacim kaybı yaşanabilir.
Dudak dolgusu steril enjektörler ile dudak içine kolajenden elde edilmiş olan hyalüronik asit jelin enjekte edilmesi ile dudakta arzu edilen görünümün yakalanması işlemidir. Hyalüronik dolgu işlemlerinin büyük bir kısmında kullanılan ve cilt için oldukça faydalı bileşenlerden biridir. Karşıyaka dudak dolgu Yaygın kullanılmasının sebeplerinden biri de, işlem sırasında veya sonrasında sorun yaratma ihtimali ve risk oranının oldukça düşük olmasıdır.

Dudak Dolgusu için Kullanılan Materyalin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Uygulamada kullanılan materyal olan hyalüronik asit jelin dudakta kalma süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bunun yanında süreyi etkileyen faktörler arasında;
Materyalin markası,
Türü,
Uygulamada kullanılan jelin miktarı,
Yerleştirilme yeri,
Yoğunluğu yer almaktadır.
Yine de ortalama 8-24 ay arasında değişen sürelerde dudakta kalıcılığını sürdürebilmektedir.

Estetik Dudak Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır?

Bu süre dudağa yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Buna göre:
Dudağa Yapılan Kontör ve Şekil İşlemlerinde: İlk seferlerde uygulamanın ömrü 4-5 ay kadarken, sonraki uygulamalarda bu süre 6-8 aya kadar çıkmaktadır.
Dudak Kalınlaştırma İşlemlerinde: İlk seferlerde uygulamanın ömrü 6-12 ay kadarken, sonraki uygulamalarda bu süre 1-1,5 yıla kadar çıkmaktadır.

Dudak Dolgusu ile Dudak Üzerinde Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Alt ve üst dudağı aynı anda veya sadece üst dudağı büyütmek,
Dudakların yeniden şekillendirilmesi,
Dudak kontürlerinin belirginleştirilmesi,
Gülme şeklinin değiştirilmesi,
Dudağı uçtan dışa doğru kaldırma,
Dudağı önden kaldırma,
Dudağı yandan kaldırma,
Dudak ve burun arasını daraltma.

Dudak Dolgusu Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her türlü medikal ve cerrahi işlemde olduğu gibi, dudak dolgusu için de uzman ve deneyimli kişiler tercih edilmelidir. Bunun için de mümkün olduğunca tanınan ve olumlu referans sahibi kişiler ve kurumlardan hizmet alınmadır,
Uygulama öncesi ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gereken hususlar hakkında doktordan net bilgiler alınmalı ve bu hususlara dikkat edilmelidir,
Hekimden işlemin (dolgunun) dayanma süresi hakkında bilgi edinilmelidir,
Uygulamada kullanılacak ilacın (dolgu malzemesinin) alerjik olabileceği, yan etki gösterebileceği hususları sorgulanmalıdır,
Kullanılacak dolgu malzemesinin FDA’nın onay listesinde yer alıp almadığı öğrenilmelidir,
Dolgu yaptırmak isteyen kişinin, operasyon sonrasında dudağının ne kadar dolgun ve hacimli gözükmesini istediğini, arzu ettiği dudak görüntüsünü net bir şekilde doktoru ile paylaşmalıdır. Bunu yaparken hekimin öneri, fikir ve gözlemleri de dikkate alınmalıdır.
Dolgu işlemi sonrasında oluşacak olan yüzün görüntüsünün tümüne odaklanılmalıdır. Eğer dolgu yeterli olmazsa toksin veya ipler de kullanılabilir.