Çene Dolgusu

Çene Dolgusu Soruları

1Kimler Çene Ucu Dolgusu İşlemi İçin Uygundur?
Çenesi olması gerekenden daha önde olan kişilerde, Çenesi olması gerekenden daha geride olan kişilerde, Çenesinde belirgin hacim problemi olan kişilerde, Çene ucunun asimetrik olması halinde uygun kişilere yapılmaktadır. Kısaca çene ucu sebebiyle profil sorunu olan, asimetri veya hacim problemi yaşayan kişiler çene dolgusu için uygun kişilerdir. Birçok kişi aynaya baktığında çene şeklinden rahatsız olabilmektedir. Fakat gerçekte rahatsız olanların çok az bir kısmı gerçekten çene bozukluğu problemi yaşamaktadır. O sebeple gerçekten bu operasyona gerek olup olmadığının anlaşılabilmesi için, mutlaka iyi bir plastik veya rekonstrüktif uzmanı ile görüşülmeli ve gerçekçi sonuçlara odaklanılmalıdır.
2Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?
Çene dolgusu, ince yapılı bir iğne yardımıyla, cilt altına hyalüronik asit enjekte edilerek yapılan bir dolgu işlemidir. İşlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye uyuşturucu etkisi olan kremler uygulanır veya lokal anestezi yapılırsa, acı ve ağrı duyma durumu önlenmiş olur. Kişilerin çene yapısına ve çenesinde var olan problemin derecesine göre, cilt altına enjekte edilecek olan dolgu sıvısının miktarı değişebilir.

Çene Dolgusu Fiyatları

Çene Dolgusu Sonrasında İlk Sonuçlar Ne Zaman Görülebilir?
İşlem sonrasında ilk etkiler görülebilir. Fakat arzu edilen gerçek sonuçlara ulaşılması için 4-5 gün beklemek gereklidir. Uygulama sonrasında 1-2 gün kadar çene bölgesinde şişlik veya kızarıklık yaşanabilir.
Çene Dolgusu Sonrasında Kontrol Ne Zaman Yapılır?
Uygulamayı takip eden birinci haftanın sonunda işlemin kontrolü hekim tarafından yapılır.
Çene Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadardır?
Kişinin çenesini yapısı, hacim veya asimetri sorununun derecesine göre sonuçlar değişebilir, aynı zamanda hyalüronik asidin kişiden kişiye etkileri değişmektedir. Fakat kalıcılığının 9-18 ay kadar sürdüğü gözlemlenmektedir.
En İyi Sonuç İçin Ne Yapmak Gerekir?
Çene dolgusu işlemiyle birlikte, tüm yüzde etki edecek en iyi sonuçları yakalayabilmek adına, eğer gerekiyorsa çene yanlarında yaş almaktan veya yer çekiminden dolayı oluşan sarkmalar da kontrol altına alınmalıdır. Çünkü bu sarkmalar çene ucu dolgusunun görünümünü ve etkinliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Böyle bir sorun varsa, önce yüz germe ameliyatı, boyun veya yağ alma gibi işlemlerin yapılması düşünülebilir.

Çene yüzde diğer bölgeler kadar önemsenmeyen, fakat duruşu önden ve yandan oldukça olumsuz etkileyebilecek kısımlardan biridir. yüzle bütünlüğün kurulabilmesi için, çenenin de diğer organlara uyumlu ölçülerde olması gerekmektedir.

Çene Dolgusunun Önemi

Çene yapısı şekline göre cinsiyet ayrımlarında kullanılabilmektedir. Genellikle yuvarlak ve köşeli olan çene yapısında en ideal olan biçim V biçimidir. Bu biçim genç yüzü ifade eden şekil olarak tanımlanmaktadır. V’nin en uç kısmı olan çene ucu, bazı kişilerde yüzdeki konumu sebebiyle şekil bozukluklarına yol açabilmektedir, yani bazı kişilerde çene ucu daha önde veya daha geride olabilmektedir. Bu sorunun esas kaynağı hacim eksikliğidir. Bu sorun da çene ucu dolgu işlemleriyle çözülebilmektedir.