Burun Dolgusu

Burun yüzün gözden sonraki en önemli ve en hassas bölümlerinden biridir. bu sebeple bu bölgeye yapılacak işlemin çok daha dikkatli ve tecrübeli kişilerce yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde işlemin tekrarlanması, aynı acıların ve stresin tekrar yaşanması ve aynı maddi yükün tekrar oluşması kaçınılmazdır. Başlangıçta piyasa iyi araştırılıp tecrübeli bir uzman hekim bulunmalıdır.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, biçiminden memnun olunmayan, bir mühahale gereken fakat estetik burun ameliyatına gerek duyulmayan veya kişi tarafından istenmeyen durumlarda yapılabilecek alternatif burun güzelleştirme yöntemidir. Estetik burun ameliyatı öncesinde, eğer dolgu ile gerekli düzeltmeler yapılabiliyorsa, ilk etapta denenmesi gereken yöntem burun dolgusu olmaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu işleminde, cildin alt dokularına ince uçlu bir iğne yardımıyla hyalüronik asit enjekte edilir. İşlem sıracında acı veya ağrı oluşmaması için, öncesinde uyuşturucu kremler veya lokal anestezi uygulanabilir.
Burundaki problem veya bozukluğun derecesine göre işlem sırasında kullanılacak dolgunun miktarı değişebilir.

Etkisi Ne Zaman Görülür?

Dolgu işlemi yapılır yapılmaz ilk sonuçlar görülebilir. İlk 2 gün boyunca burunda şişlik veya kızarıklık yaşanabilir. Fakat uygulamanın üzerinden 3-4 gün geçtikten sonrasında tam sonuçlar ortaya çıkar.

Kontrol Ne Zaman Yapılır?

İşlemin üzerinden 7 gün geçtikten sonra ilk kontrol yapılır. Ortaya çıkan duruma göre hastanın memnuniyeti sağlanmış olur.

Burun Dolgusu İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Daha önce burun ameliyatı olmamış,
Burnundaki sorunu dolgu ile sağlanabilecek hacim artırımı işlemiyle giderilebilecek olanlar,
2-3 kez ameliyat olduğu için durumu riskli olan kişilerde,
Burun sırtı denen bölgede veya burun yanlarında hacim problemi olan kişilerde,
Darbelere bağlı olarak bu bölgelerde sorunu olan kişilerde,
Burnunda yapısal hacim problemi olan kişilerde yapılabilir.
Ameliyat geçirmiş fakat hala burun tabanı yetersiz olan kişilerde
Tüm bu işlemler, burunu kaldırarak, daha hacimli ve daha düzgün bir şekilde almasını sağlamaktadır.

Burun Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Burun dolgusu etkisi ömür boyu sürecek bir işlem değildir. Fakat yaklaşık olarak 9-18 ay aralığındaki süreçlerde kalıcılık görülebilir. Kişiden kişiye kalıcılık süresi değişse de, genel olarak bakıldığında burun dolgusu yapılan kişiler üzerinde en az 12 ay kalıcılık gözlemlenmiştir.
Burun dolgusundan sonra istenen sonuçların elde edilmesi esastır. Hastanın operasyondan beklediği burun değişikliğinin yoğunluğunu işlem öncesinde hekimine net olarak aktarmalıdır. Bu durum hastanın beklentilerinin tam ve doğru şekilde karşılanması açısından oldukça önemlidir.
Operasyon Sonrası Yapılacaklar:
Hekimlerin bu konuda kesin uyarıları bulunmamakla birlikte, hasta işlemden sonraki birkaç haftada mümkün olduğunca burnunu darbelere veya çarpmalara karşı korumalıdır.
Burun İçin Uygulanacak Başka Hangi Yöntemler Vardır?
Burun estetiği,
Burun ucu estetiği,
Burun revizyonu,
Burun botoksu,
Burun tıkanıklığı ameliyatı.