Alın Dolgusu

Alnımızda yer alan çizgiler yaş ve mimik hareketleriyle birlikte oluşur ve derinleşir. Bu çizgilerin görünür olmasındaki en önemli kıstaslardan biri de cildin kalın olmasıdır. Bu kişiler bir de kaşlarını kaldırma işlemi uygulatırlarsa alın çizgileri daha yoğun ve belirgin hale gelebilir. Ayrıca bir diğer etken kuru cildin çizgilenmeye daha müsait olmasıdır. Alın kırışıklığı yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunu kuru ciltli kişiler oluşturmaktadır.

Alın Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

1Alın Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?
Mimik yapmayan kişilerde alın dolgusu işlemi pek rastlanan bir durum değildir. Çünkü bu gibi hallerde, alın doğal görünümünde ve yapısında demektir. Doğal yapının üzerine dolgu yapılırsa, bölgede yapay ve istenmeyen tümsekler oluşabilmektedir.
2Kimlere Alın Dolgusu Yapılabilir?
Cilt yapısına bağlı olarak alın bölgesinde yoğun kırışıklık veya çizgleri olan, çok mimik yapan kimselere uygun bir tedavi yöntemidir. Fakat kişiler sırf kışıklıkları önlemek için alın dolgusu yaptırmak istiyorlarsa, bu noktada o kişilere alın dolgusu işlemi değil, botoks çok daha uygun bir tedavi olacaktır. Botoks sayesinde cilt gerilecek ve çizgi veya kırışıklık oluşmasının önüne geçilmiş olacaktır.
3Alın Dolgusu Nasıl Yapılır?
Bölgedeki kırışık veya çizgilerini içine, dokunun alt tabakalarına ince bir iğne vasıtasıyla hylüronik asit gönderilir. İşlem öncesinde ağrı ve acıyı hissetmemek için uyuşturucu etkisi sebebiyle özel krem veya enjeksiyonlar kullanılabilmektedir. Kişinin kırışıklık ve çizgilerinin boyutuna, derinliğine ve kişinin yaşına göre uygulanacak olan dolgunun miktarı ve sonucu değişebilir.
4İşlem Sonrası Süreç Nasıldır?
İşlem sonrasında sonuçlar hemen görülebilir. Ancak tedaviden sonraki ilk 1-2 gün ilgili bölgede kızarıklık veya şişlik olabilmektedir. 3-4 gün sonra gerçek sonuç gözle görülebilecektir.
5Kontroller Ne Zaman Yapılmaktadır?
Uygulamadan sonraki ilk birinci haftanın sonunda ilk kontrol yapılmalıdır.
6Alın Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?
Kişiden kişiye yukarıda bahsedilen faktörlere bağlı olarak değişebilir fakat, 9-18 ay aralığında kalıcı olabilmektedir. İşlemde kullanılan hyalüronik asit sebebiyle, bu süreç kişiye göre daha uzun veya daha kısa olabilmektedir. Fakat genel olarak bakıldığında bir alın dolgusu işleminin en az 9 ay kalıcılık gösterdiği gözlemlenmektedir.

Kırışıklıklık ve Çizgiler Üzerinde Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

Bunun birkaç yöntemi vardır,
Alın dolgusu,
Botoks,
Needle Shaping (Dolgusuz yapılan dolgu benzeri işlem)
Bu son madde diğerlerinden biraz daha farklıdır.

Needle Shaping İşlemi Nedir?

Bu tedavi sırasında kullanılan çok ince iğneler vasıtasıyla, kırışıklık veya çizgilerin içerisine çok düşük seviyede elektirik enerjisi (galvanik akım) verilmektedir. Bu işlem sayesinde, ilgili bölgede kolajen doku hücreleri üretilecek ve kırışık olan bölgenin doldurulması sağlanacaktır.

Needle Shaping’in Etkisi Ne Kadar Sürer?


Bu işlem botoks ve alın dolgusu işlemlerine göre daha uzun ömürlü sonuçlar yaratır. Etkisi ve kalıcılığı yaklaşık 3 yıl kadar sürebilmektedir. 1 ay aralıklarla yapılacak 2-3 uygulama yeterli olacaktır. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemin sonrasında, yüzde 2-3 gün sürecek hafif bir şişlik oluşabilir.