Dolgu Uygulamaları

Estetik alanında en sık başvurulan yöntemlerden biri hyalüronik asit içeren dolgu maddeleriyle yapılan uygulamalardır. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş ışınlarından veya yaşlanmaya bağlı olarak oluşan ince çizgileri ve derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için kullanılan bir kozmetik işlemidir.
Dolgu enjeksiyonları bunların haricinde dudakların dolgunlaştırılmasında, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde ve yüzde lift etkisi yaratma gibi pek çok anti-aging fonksiyonlarını yerine getiren yöntemdir.

İşlem Ne Kadar Sürer?

15-30 dakika arasında değişen bir işlem süresi vardır. İşlem bittiğinde uygulama yapılan yerlerde hafif bir şişlik veya kızarıklık oluşabilmektedir. Bu şişlik ve kızarıklık da 1-2 günde tamamen geçer. İşlem öncesinde dolgu yapılacak alana anestezik bir krem sürülür. İyileşme süreci bulunmamaktadır. İşlem sonrasında sosyal hayata rahatça dönülebilir.

Etkisi Ne Zaman Görülür? Kalıcılığı Ne Kadardır?

Etkisi işlemden hemen sonra görülebilir. Kalıcılığı ise 6-18 ay aralığında değişmektedir. Dolgunun içeriği, yoğunluğu ve nereye enjekte edildiği bu süreci değiştirebilmektedir.

İşlemde Kullanılan İlacın Özelliği Nedir?

Hyalüronik asit medikal estetik alanında en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin bu kadar sık kullanılmasının temel sebebi, hyalüronik asidin vücutta doğal olarak bulunmasıdır. Bu sebeple işlem yapılan kişide herhangi bir alerjik reaksiyon veya yan etkiye sebep olmamaktadır.

Uygulamadan Memnun Kalınmazsa Ne Olur?

İşlem sonrasında uygulamadan memnun kalınmazsa, enjekte edilen hyalüronik asit, hyalurinaz denilen farklı bir madde ile eritilir.

Dolgu Vücudun Hangi Bölgelerinde Kullanılır?

Dolgu vücudun birçok bölgesinde kullanılabilir. Örnek olarak;
Burun kenarlarından dudakların kenarına doğru inen çizgiler,
Dudak kenarlarından aşağı doğru inen çizgiler,
Derin yara ve sivilce izleri,
Dudak dolgunlaştırma,
Gözaltı çöküklüğünün dolgunlaştırılması,
Çene hattını netleştirmek,
Elmacık kemiği ve yanakları belirginleştirmek,
Yüz hatlarını tekrar belirginleştirmek, lift etkisi yaratmak.

Botoks Yüz Bölgesinde Nasıl Bir Fark Yaratır?

Dudak Dolgusu: ince ve şekilsiz dudaklar daha dolgun, dudak konturu belirlenmiş, asimetrisi düzeltilmiş bir hal alır.
Yanak, Şakak ve Alt Çene: Zamanla bu bölgelerde yağ dokusu azalır. Dolgu işleminden sonra alt çene belirginleştirilir, yanak ve şakaklara hacim verilir, yüze daha genç bir ifade kazandırılır.
Gözaltı Torbaları: Yanak üstüne enjekte edilen hyalüranik asit bazlı dolgu sayesinde torbaların yarattığı şişlik kamufle edilmiş olur. Bu işlemle birlikte yüze dinlenmiş ve taze bir görüntü verilmiş olur.

Botoks ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Uygulanabilir. Özellikle kaşlar arasında oluşan derin çizgilerde hem doldu enjektesi hem de botoks yapılırsa, etkileri çok daha uzun sürer ve işlem çok daha başarılı olur.

Dolgu Uygulamasının Fiyatı Nedir?

Fiyat işlem yapılacak bölgeye ve enjekte edilecek dozun miktarına göre değişiklik göstermektedir. İşlemi yapacak uzmanınız ilk analiz sonrasında bir fiyat öngörüsünde bulunacaktır.