Cilt Bakımı

Cildin ilk hali parlak, gergin, sağlıklı ve diridir. Fakat zaman içerisinde cilt çevre faktörleri, uzun müddet kullanılan ilaçların olumsuz etkileri, güneş ışınlarının yaşlandıran ışınları, makyaj, stres gibi birçok sebepten ötürü yıpranır ve sağlıklı ve diri görünümünü kaybeder. Cildin tüm bu olumsuz faktörlere maruz kalıp güzelliğini kaybetmesini önlemenin tek yolu, düzenli bakım yapmak, cildin iş ve dış etkenlerle savaşmasını sağlamaktır.

Cilde mutlaka içeriden ve dışarıdan sağlık takviyesi yapılmalıdır. Bunun ilk kuralı elbette beslenme ve uyku düzeninizdir. Bunların cildi içten besleyen en önemli faktörlerdir. Fakat bunlar tek başına yeterli olmayabilir. Bazı durumlarda cilt uygun beslenme şekline ve sakin yaşam temposuna rağmen parlak ve sağlıklı gözükmez. Ya da bazı kişiler cildinin daha dinç, daha parlak ve sağlıklı olmasını isteyebilir. Böyle durumlarda cildi dışarıdan destekleyen, güzelleştiren, solgun görünümü ortadan kaldıran ve canlandıran profesyonel destekler alınabilir.

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının ilk aşaması cilde ne tür bir bakım yapılacağının, bakım yapılacak bölgenin neye ihtiyaç duyduğunun ve cildin tipinin tespit edilmesidir. Bu aşamadan sonra, hangi ürünlerin ve hangi bakım kompleksi uygulanacağı belirlenir. Klasik bakım, anti-aging bakım,  nem bakımı, akne veya leke tedavisi bunlardan sadece birkaçıdır. Bu uygulamalarla ilk olarak ölü deri atılmış olur.

Cilt Bakımında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Peeling ve dermabrazyon cilt bakımında en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Sonrasında ise cilt tipine uygun dermokozmetik ürünlerle uygun maskeler uygulanır. Yine cilde uygun nemlendirme ve sakinleştirme ürünleriyle masaj yapılarak bakım sonlandırılır. Sağlıklı bir cilt için bakımın sürekliliği oldukça önemli bir husustur.

Cilt Bakımında Başka Hangi Teknik Kullanılabilir?

Birçok alanda olduğu gibi, cilt bakımında kullanılan ürün ve cihazlarda da teknoloji oldukça gelişmiştir. Örneğin cilt bakımına özel geliştirilmiş olan vücut sıkılaştırma cihazı ile oksijen tedavisi aynı anda kullanılırsa, daha kalıcı bir etki yakalanmasının dışında, işlem çok daha başarılı olur. Bunun dışında dolgu, PRP, mezoterapi, kök hücre tedavisi gibi yardımcı uygulamalarla birleştirilen bakımlar arzu edilen cildin yaratılmasında oldukça önemli araçlardır.

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği gıda ve içerikler varsa, bunları uygulamanın başında işlemi yapacak kişiye belirtmesi gerekir,
  • Hassas bir cilde sahip olanlar her zaman kullanıdığı ilaç veya içeriklerin dışında bir şeyler kullanacaksa mutlaka öncesinde bilek içinde alerjik test yapmalıdır.
  • Cilt bakımı en çok yüze uygulandığından, etkisi kadar riski de önemlidir. O sebeple mutlaka uzman ve tecrübeli kişilere yaptırılmalıdır. Aksi takdirde bilinçsizlik veya tecrübesizlik sonucunda, hasarı zor giderilebilen zararlara yol açılabilmektedir.
  • Cilt bakımı yaptırmak için yaşlanmayı veya cildinizin yıpranmasını beklemeyin. Tam tersi cildiniz iyi ve sağlıklı gözükürken, bunun kalıcılığı için geç kalmayın. Aksi taktirde cildiniz yıprandığında bakımı daha zor ve kalıcılığı daha az olacaktır.