Gül Hastalığı Tedavisi

Saçkıran Tedavisi
8 Mayıs 2018

Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığı, yüzdeki kılcal damarlarda görülen bir kronik enfeksiyondur. İlk olarak geçici sonrasında kalıcı kızarıklıklara, bazense tekrar tekrar nükseden cilt döküntülerine sebep olmaktadır. Hastalığın ilerlememesi için erken müdahale oldukça önemlidir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Kızarıklık veya sıcak basmaları olarak görülen geçici kızarıklıklar ilk belirtileridir. Bu kızarıklıklar yüzde, boyun ve dekolte bölgesinde görülebilir. Birkaç dakika içinde kızarıklıklar yok olur ve cilt normal görüntüsüne kavuşur.
Hastalığın ilerlemesi durumunda, yüzde, yanaklarda, burun kanatlarında ve çene üzerinde çıplak gözle görülebilen küçük kılcal damar ağı (kuperoz) oluşabilmektedir.
Gül hastalığı tam anlamıyla oluştuğunda ise, kırmızı alanlarda beyaz ve kırmızı uçlu (püstül) sivilceler oluşabilmektedir.

Gül Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Bilinen ilk sebebi yüzdeki kan dolaşımında görülen bozukluklardır. Tetikleyen bazı etkiler sebebiyle, zaten son derece hassas olan kılcal damarlar aşırı gevşer ve kızarıklıklar oluşur. Kızarıklıkların artmasıyla kılcal damarlar giderek esnekliğini kaybeder. Büzülemez duruma gelir ve sürekli olarak gevşemiş ve kızarık halde kalır.
Gül hastalığında görülen cilt döküntüleri bazen akne ile karıştırılabilmektedir. O sebeple gül hastalığına bazen gül aknesi de denmektedir. Gül hastalığı akne veya bulaşıcı bir hastalık olmadığı için, bu terim doğru bir terim değildir.
Gül Hastalığına Sebep Olan Çevresel Etkenler Nelerdir?
Sıcaklık, ısı farklılıkları, soğuk hava, şiddetli duygulanma durumları, alkol, baharatlı gıdalar, yoğun fiziksel faaliyetler, hamam, sauna, sıcak su ile yapılan banyolar vb. etmenler dış faktörler olarak gül hastalığına sebebiyet verebilmektedir.

Gül Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gül hastalığı uzun süreli olan ve tedavi edilmediği durumda ilerleyebilen bir hastalıktır. Kızarıklıkların kalıcılığı kişiden kişiye değişebilmekte fakat estetik olarak her hastayı gündelik hayatında rahatsız edebilmektedir.
Semptomların şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır:
Kuperoza karşı: Elektrokoter, lazer veya dermabrazyon,
Enflamasyonlu cilt döküntülerine karşı: Topikal tedavi (krem veya jel) veya oral tedavi (antibiyotikler veya izotretinoin) uygulanmaktadır.
Gül Hastalığında Tedavi Sonucu:
Bu hastalık tekrar nüksedebileceğinden uygulanacak tedavinin de tekrarlanması gerekebilir. Gül hastalığını tamamen ortadan kaldırabilecek kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Fakat hastalığın belirtileri görüldüğü anda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Hekimlerin yapacağı muayene ve bakımlar ile hastalık tedavi edilir, ilerlemesine mani olunur ve sebepleri araştırılarak tekrar etmemesine olanak sağlanır.
Hastalığın Kronikleşmesini Engellemek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?
Mutlaka uzman bir hekime muayene olunmalıdır,
Uygun bir yaşam tarzı benimsenmeli, hastalığı oluşturacak faktörler olan yukarıda sayılan etkenlerden uzak durulmalıdır,
Cilde özen gösterilmelidir,
İçeriği bilinmeyen kimyasal madde veya kozmetiklerden uzak durulmalıdır,
Doktor tavsiyesi olmayan herhangi bir ürünün kullanımı çok dikkatli yapılmalı, mümkünse doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır,
UV ışınları gül hastalığını ilerletebileceğinden, güneşe çıkılmadan evvel yüksek faktörlü bir güneş koruyucusu kullanılmalıdır.

Comments are closed.