Gebelikte Deri Hastalıkları ve Tedavisi

Dermaterapi nedir?
7 Mayıs 2018
Kadın Tipi Saç Dökülmesi
8 Mayıs 2018

Gebelikte Deri Hastalıkları ve Tedavisi

Anne adaylarının gebelik esnasında yaşadığı birbirinden farklı cilt problemi veya deri hastalığı yaygın görülen sağlık sorunlarıdır. Hamile kadınlar arasında en sık görülen cilt problemidir. Gebelik sırasında oluşabilecek deri hastalıkları olabileceği gibi, gebelik öncesi yaşanmış olan bazı cilt hastalıkları hamilelik sırasında tekrar nüksedip, gebeliği tehlikeye atacak derecede sorunlar yaratabilir; öyle ki, hamileliğin sonlandırılması bile gerekebilir.

Hamilelik sırasında, hamilelikle beraber ortaya çıkan cilt hastalıkları mevcuttur ve her hamilelikte tekrarlanabilir. Bunlar sedef, egzama, cilt çatlağı gibi problemlerdir.

Gebelikte Deri Hastalığı Yaşanma Sıklığı Nedir?

Oldukça sık görülmektedir, hatta neredeyse her gebe kadının vücudunda bölgesel veya cildin genelinde görülebilen farklı değişikliklerle nüksedebilir. Gebe bir kadının gebelik öncesi kronik deri hastalığı var ise, hamilelik sırasında iyice belirginleşebilir. Çoğu kadında ise ilk kez hamilelik sırasında yaşanabilir.

Gebelik Sırasında Hangi Deri Hastalıkları Yaşanmaktadır?

Bunlar kişiden kişiye değişmekle birlikte en sık görülen deri hastalıkları aşağıdaki gibidir:

  • Sedef:

Gebelik sırasında görülebilecek deri hastalıklardan biri olan sedef hastalığında, ciltte kızaran ve şişen kabarcıklar görülebilmektedir. Cilt yüzeyi genellikle parlak gümüş rengi pullarla kaplanır. Fakat yeni cilt hücreleri normalin on kat üzerinde bir hızla yenilenir. Hamilelikle bu durum değişebilir, deri iyileşebilir ya da cilt yüzeyi daha da kötüleşebilir. Eğer bir kadının hamilelik öncesi sedef hastalığı var ise, kontrollerinde mutlaka bir dermatolog eşliğinde muayene olmalıdır. Annenin ve bebeğin sağlık durumunun kötüleşmemesi için acil ve derin bir müdahale yapılmalıdır.

  • SLE (Sistemik Lupus/Deri Veremi):

Bu hastalık genellikle gebelik sırasında oluşmakta ve doku bağlarında iltihabına sebep olmaktadır. Hastalık yanlıca kişinin derisinde değil, diğer organlarında da etki edebilmektedir. Bebekte de doğum esnasında veya doğum sonrasında farklı cilt lezyonları görülebilir. Gebelik sırasında hastalığın şiddetlenmesi durumunda hem cilt hem de eklemler etkileneceğinden, kontrol ve tedavinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

  • Herpes (Uçak):

Cinsel yolla bulaşmakta olan bu hastalık, içerisinde taşıdığı herpes simplex virüsü sebebiyle genital bölgede ağrılı bir tahrişe sebep olmaktadır. Hastalık bir kez kapıldığında, ömür boyu kalıcı olabilmektedir. Bazı kişiler sık sık ağrılı genital lezyonlar yaşayabilirken, bazı kişilerde hastalığın durgun bir seyirde olduğu görülebilmektedir.

  • Kaşıntı:

Hamilelikte en  sık görülen cilt problemidir. Annenin gebelik öncesi bir sağlık problemi yoksa, bu durum genellikle hamilelik sırasında karaciğerde, troid bezlerinde veya diğer vücut sistemlerinde oluşan bir problemden kaynaklanmış olabilir.

  • Pemfigoid Gebelik:

Bu hastalıkta ciltte sıvı dolu lezyonlar görülebilir. Bu lezyonlar ciltte tabakalaştıktan sonra sıvı yanığı görüntüsüne ulaşır ve kaşıntıya sebep olabilir. Göbek deliği çevresinde, ağız içinde, avuç içlerinde veya tabanlarda görülebilir. Hemen bir hekime muayene olunmalıdır.

Bunların dışında da görülebilecek cilt hastalıklarının teşhis ve tedavisi için, vücutta beklenmeyen tepkilerle karşılaşıldığında derhal bir hekime danışılmalıdır.

Comments are closed.